„Mam Zawód Mam Pracę w Regionie”


Zawodowcy       Projekt skierowany jest do tzw. „zawodowców”, czyli uczniów szkół zawodowych i techników. Poza wyposażeniem szkolnych pracowni zakłada objęcie młodzieży kompleksowym wsparciem z zakresu grupowego i indywidualnego doradztwa zawodowego. W ramach projektu uczniowie uczestniczą także w zajęciach wyrównawczych m.in. z matematyki, chemii, biologii oraz w zajęciach pozaszkolnych m.in. z języka angielskiego i języka niemieckiego. Lepszy start w przyszłość zagwarantuje uczniom udział w certyfikowanych kursach m.in. z AUTOCAD, SEP, prawa jazdy kat. B, obsługi programów księgowych, obsługi wózka widłowego czy operatora koparko-ładowarki. W ramach projektu uczniowie mają zapewnione praktyki oraz staże m.in. w branży gastronomicznej, mechanicznej, informatycznej, elektronicznej oraz wizyty studyjne u pracodawców.

Łącznie w projekcie udział bierze 969 uczniów z 16 szkół powiatu tarnogórskiego.

Projektu systemowy „Mam zawód – mam pracę w regionie” realizowany jest w ramach Działania 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 przez Samorząd Województwa Śląskiego we współpracy ze Śląskim Kuratorem Oświaty oraz powiatami i miastami na prawach powiatu z terenu województwa śląskiego. Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności, jakości oraz prestiżu szkół oraz placówek kształcenia zawodowego w województwie śląskim.

W naszej szkole młodzież skorzystała z następujących kursów zrealizowanych w ramach projektu „Mam Zawód Mam Pracę w Regionie”:

1. Kurs prawa jazdy kat.B

2. Kurs SEP

3. Grafika komputerowa

4. Tworzenie stron internetowych

5. Kurs informatyczny

6. Kurs wózka widłowego

7. Kurs obsługi programu magazynowego

8. Kurs przedsiębiorczości

9. Kurs agenta celnego

10. Kurs obsługi kasy fiskalnej

11. Kurs pierwszej pomocy

 

W ramach projektu odbywały się wizyty studyjne:

Port_katowicePort_w_pyrzowicach1. W dniu 15.10.2013r. uczniowie z klas 3eT oraz 4eT biorący udział w projekcie „Mam zawód – mam pracę w regionie” uczestniczyli w wizycie studyjnej na lotnisku w Pyrzowicach. Celem wycieczki było zapoznanie się z pracą i obsługą na lotnisku. Przewodnik szczegółowo opowiedział o historii lotniska oraz o planach jego przebudowy. Lotnisko powstało w czasie II wojny światowej. Początkowo lotnisko spełniało rolę obrony przeciwlotniczej Górnego Śląska i lotniska etapowego dla samolotów latających na wschód. W latach 1949?1951 lotnisko pełniło rolę lotniska wojskowego, stacjonował tu 39 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, wyposażony w samoloty odrzutowe MiG-19 (później MiG-21). W latach dziewięćdziesiątych XX wieku lotnisko przekazano również do użytku cywilnego. Aktualnie lotnisko nie jest już wykorzystywane do celów wojskowych.Port

Port lotniczy Katowice-Pyrzowice obsługuje połączenia pasażerskie oraz transportowe cargo z zapleczem logistycznym. Obecnie trwa rozbudowa infrastruktury lotniska, obejmująca rozbudowę terminali, rozbudowę płyty postojowej, budowę nowej 3200 metrowej drogi startowej, równoległej do 2800 metrowej aktualnie istniejącej, jak również rozbudowę bazy cargo.
W porcie lotniczym Katowice Airport w użytku jest system wspomagania lądowania przy ograniczonej widzialności ILS (Instrument Landing System) THALES 420, które jest urządzeniem kategorii I (CAT I) umożliwiające podejście lądowania z wysokością decyzji nie niższą niż 60 m nad wzniesieniem strefy przyziemienia, widzialnością nie mniejszą niż 800 metrów i zasięgiem widzenia wzdłuż drogi startowej nie niższym niż 550 m. System ten ma zostać zmodernizowany do kategorii II (CAT II) i umożliwiać podejście lądowania z wysokością decyzji nie mniejszą niż 30 m i zasięgiem widzenia wzdłuż drogi startowej co najmniej 350 m. 02
Ponadto zwiedzaliśmy terminale pasażerskie, na których znajdują się punkty odprawy bagażowej, poczekalnie, sklepy i restauracje oraz taras widokowy, na płycie lotniska widzieliśmy: pojazdy służące do wypychania samolotów ze stanowisk postojowych, ciągniki do holowania wózków bagażowych, autobusy do przewożenia pasażerów, hangary serwisowe wykorzystywane do przeglądów i napraw samolotów, pas startowy z oświetleniem, specjalistyczne wozy strażackie. Na zakończenie obserwowaliśmy starty i lądowania samolotów Airbus A320 oraz Boeing 737.wizyta_studyjna_12.
Dnia 29.10.2013r. z udziałem naszych uczniów odbyła się wizyta studyjna w Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” SA w Gliwicach. Zakład ten jest producentem ciężkich pojazdów gąsienicowych o przeznaczeniu wojskowym i cywilnym. Przedsiębiorstwo z ponad 60 letnią tradycją wchodzi w skład Polskiego Holdingu Obronnego, który jest największym producentem i dostawcą uzbrojenia w Polsce i jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Zwiedzaliśmy halę produkcyjną, w której obecnie prowadzone są prace remontowe wozów zabezpieczenia technicznego WZT-2 i WZT-3, oraz różnych typów czołgów rodziny T-55, T-72, PT-91 i Leopard 2A4. Widzieliśmy produkcją obrotowych wieżyczek z armatą stosowanych w rosomakach,mogliśmy również podziwiać remont zabytkowego czołgu RENAULT FT-17, który został podarowany Polsce przez władze afgańskie w 2012r. Był to pierwszy model używany przez Wojsko Polskie, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-1921. FT-17 ma uczestniczyć w uroczystościach na 11 listopada w Warszawie.


kapital_ludzki